www.panserraikos.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νομός Σερρών

+15
dr.geo
inos
Haig
panthrax
limari
tokos
Soubaskiouliwths
socrates
antigrafakias
Σάκης
Fofonca-5-
$ Bl@ckJ@ck $
tsik67
Houhoulis Petros
dimitris
19 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  panthrax Τετ Δεκ 10, 2008 10:11 pm

κουτσομπολες Laughing Laughing Laughing
panthrax
panthrax
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1567
Ηλικία : 35
Τόπος : komotini-serres
Registration date : 11/04/2008

http://www.panthrax.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  antigrafakias Τετ Δεκ 10, 2008 11:09 pm

Λίγα τα λόγια σας για τον Απόστολο έτσι;
Μην παρεξηγηθούμε λαίμαι..!!!
antigrafakias
antigrafakias
ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ
ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 1960
Ηλικία : 32
Τόπος : Εκεί που οι τροβαδούροι λεν "πεθαίνω", πριν να ξημερώσει το πρωΐ...
Registration date : 02/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  Todis Πεμ Δεκ 11, 2008 3:17 am

Poios einai o kirios?mporei na mas eksigisei kapoios?
Todis
Todis
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 3943
Ηλικία : 35
Τόπος : Serres
Registration date : 25/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  dr.geo Πεμ Δεκ 11, 2008 3:46 am

νομιζω ειναι ενας που μοιραζει στην πλατεια τον ριζοσπαστη..εκει πρεπει να τον εχω ξαναδει!!!
dr.geo
dr.geo
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1427
Ηλικία : 36
Τόπος : Αλεξ/πολη-Σερρας....
Registration date : 13/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  inos Πεμ Δεκ 11, 2008 3:03 pm

dr.geo έγραψε:νομιζω ειναι ενας που μοιραζει στην πλατεια τον ριζοσπαστη..εκει πρεπει να τον εχω ξαναδει!!!
αμα μοιραζε ριζοσπαστη...καλα θα ηταν!!!!!!!!!!!!!
inos
inos
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP

Αριθμός μηνυμάτων : 856
Ηλικία : 35
Τόπος : Serres-Athens
Registration date : 25/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  ΜΟΝΤΕΧΡΗΣΤΟΣ Πεμ Δεκ 11, 2008 5:12 pm

ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΒΕ...
ΚΑΛΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η "ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ" ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ...

ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ...
ΜΟΝΤΕΧΡΗΣΤΟΣ
ΜΟΝΤΕΧΡΗΣΤΟΣ
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP

Αριθμός μηνυμάτων : 757
Ηλικία : 47
Registration date : 31/05/2008

http://www.venganza.org/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  antigrafakias Πεμ Δεκ 11, 2008 5:37 pm

ΜΟΝΤΕΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΒΕ...
ΚΑΛΗ ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η "ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ" ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ...

ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ...
Μπράβο
antigrafakias
antigrafakias
ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ
ΑΡΧΙΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 1960
Ηλικία : 32
Τόπος : Εκεί που οι τροβαδούροι λεν "πεθαίνω", πριν να ξημερώσει το πρωΐ...
Registration date : 02/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty ΕΙΡΗΝΗ ΠΑΠΑΔΑΚΗ: ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΥΠΟΥ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ

Δημοσίευση  dimitris Τετ Μαρ 04, 2009 4:37 pm

Εκτός απο τον Πανσερραϊκό ...κάνει και άλλα ενδιαφέροντα ρεπορτάζ...

To είδαμε και αυτό. Πήγε το κουστούμι του για καθάρισμα και αυτό βρέθηκε να αποτελεί ενδυματολογική επιλογή, ενός ηλικιωμένου ... μακαρίτη. Το μακάβριο ...περιστατικό συνέβη σε καθαριστήριο της πόλης των Σερρών και το έφερε στο φως η εφημερίδα “ΤΥΠΟΣ” (4/3) και η Ειρήνη Παπαδάκη.
ΜΑΚΑΒΡΙΟ ΛΑΘΟΣ
Ένα λάθος στο καθαριστήριο και το λευκό κουστούμι αποτέλεσε την τελευταία ενδυματολογική επιλογή ηλικιωμένου άνδρα που είχα χάσει τη ζωή του, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν και η τελευταία του επιθυμία. Ποια ήταν αυτή ; Να φοράει λευκό κουστούμι!!! Όπερ και εγένετο.
Η περιπέτεια του κουστουμιού ξεκίνησε όταν ο ιδιοκτήτης του το πήγε για φρεσκάρισμα σε καθαριστήριο. Ο ίδιος είχε δαπανήσει εξακόσια ευρώ για την αγορά του και ευθύς μόλις λερώθηκε το πήγε για καθάρισμα δίχως να γνωρίζει την περιπέτεια που θα ακολουθούσε. Όταν πήγε να το παραλάβει έκπληκτος διαπίστωσε ότι αυτό είχε κάνει «φτερά». Όχι δεν είχαν μπει κακοποιοί στο κατάστημα και ούτε το λήστεψαν, απλά είχε γίνει κάποιο λάθος.
Το κουστούμι βρέθηκε αλλά ήταν αδύνατο να επιστραφεί. Μετά από σχετική έρευνα του καθαριστηρίου, οι υπεύθυνοι του οποίου – πρέπει να σημειωθεί – αμέσως μόλις κατάλαβαν την εξαφάνιση προσπάθησαν να το βρουν και στάθηκαν στο πλευρό του πελάτη τους – ανακαλύφθηκε ότι το συγκεκριμένο κουστούμι είχε φορεθεί σε νεκρό ηλικιωμένο άνδρα και μάλι-στα είχε γίνει και η κηδεία του. Το εν λόγω καθαριστήριο αποζημίωσε τον ιδιοκτήτη του κουστουμιού δίνονταςτου σε ευρώ τη μισή αξία του ρούχου, όπως άλλωστε ορίζει και ο νόμος και φυσικά ζήτησε συγνώμη. Το συμβάν δεν έγινε αυτές τις ημέρες αλλά κατά το παρελθόν, δίχως όμως να δει το φως της δημοσιότητας.
dimitris
dimitris
ADMIN
ADMIN

Αριθμός μηνυμάτων : 8342
Ηλικία : 48
Τόπος : www.panserraikos.net
Registration date : 02/01/2008

http://www.panserraikos.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  Todis Πεμ Μαρ 05, 2009 1:13 am

Νομιζω πως εδω ειναι το καταλληλο τοπικ να το αναφερω πως, εκει στο στρογγυλο της Βενιζελου,λιγο πριν ληξει η κανονικη διαρκεια του αγωνα Ολυμπιακος-ΠΑΟΚ, οι φιλοι του ΠΑΟΚ πλακωθηκαν ασχημα με φιλαθλους του Ολυμπιακου.Καλα που ηρθε η αστυνομια......
Todis
Todis
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 3943
Ηλικία : 35
Τόπος : Serres
Registration date : 25/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty http://troktiko.blogspot.com/2009/03/blog-post_5378.html

Δημοσίευση  dimitris Πεμ Μαρ 05, 2009 10:38 pm

"Κραυγή απόγνωσης απο έναν φοιτητή"


"Αγαπητό τροκτικό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο περιεκτικός γίνεται.Καταρχήν θα ήθελα να σου πω πως είμαι ένας 22χρόνος φοιτητής στο τει σερρών και από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου και εργαζόμενος ταυτόχρονα όπως η πλειοψηφία των Ελλήνων φοιτητών που δεν είχαν την τύχη να γεννηθούν από εύπορη οικογένεια εννοείτε άσχετες δουλειές από αυτές της ειδικότητας μου... Η μόνη πηγή ενημέρωσης που έχω καθημερινά είσαι εσύ και εδώ που τα λέμε δεν με ενδιαφέρει στην τελική! να μάθω και ποιος είσαι, το χαζοκούτι έχω κάτι χρόνια να το ανοίξω γιατί πολύ απλά εγώ και η γενιά μου βαρεθήκαμε, απηυδήσαμε, κουραστήκαμε,απογοητευτήκαμε, σαλτάραμε και στην τελική τα πήραμε με όλους αυτούς τους οκνηρούς τηλεκριτικούς (με μηδαμινά ένσημα ο καθένας τους στην καθημερινή βιοπάλη),ειδήμονες επί παντός επιστητού ανθρώπους των media.Aς μου πει κάποιος ποιος ήταν ο λόγος που περίμενα σήμερα στα εξωτερικά ιατρεία του νομαρχιακού νοσοκομείου Σερρών για 6 ώρες για μια απλή εξέταση,σας ευχαριστούμε όλους σας γι'αυτό το ευρωπαϊκό σύστημα υγείας που μας προσφέρετε.Εννοείτε πως αναφέρομαι στους εκάστοτε κυβερνώντες. Οι γιατροί χαζοί είναι να υπερβάλλουν εαυτούς γιατί θα τους ανταμείψει κανείς ή θα τους κουνήσει κανείς από την θεσούλα τους,αμήν και πότε ποιος θα είναι αυτος που θα πει άρση μονιμότητας εδώ και τώρα και πιστέψτε με θα εκλέγεται εσαεί.Δυστυχώς δεν είχα την τιμή να επισκέφτομαι συχνά νοσοκομεία,ας μου πει καποιος επειδή είμαι αδαής επί του θέματος, όλοι αυτοί οι κουστουμάτοι, γραβατωμένοι και με τα μπούτια έξω οι κυρίες τι είδους συζητήσεις έχουν με τους γιατρούς(δεν πιστεύω να δίνουν προμήθειες για να προτιμήσει ο γιατρός την εταιρεία τους,μην μου πείτε "ναι" εγώ αδυνατό να πιστέψω πως σε μια κοινωνία που είναι χτισμένη σε τόσα γερά θεμέλια σε όλους τους τομείς της μπορούν να συμβαίνουν αυτά);Όπως μου είπε και μια κυρία στην γραμματεία του νοσοκομείου αφού θες να εξεταστείς καλύτερα μην κάνεις οχλαγωγία γιατί αν ήθελες μπορούσες να πας σε έναν εξωτερικό ιατρό.Περιμένω να μάθω μέχρι πότε θα τους κοιτάμε σαν χάνοι,χάφτες,απαθείς όλους αυτούς που με το μυαλό τους όπως λέει και ο σοφός λαός νομίζουν πως έχουν πίασει τον παπά από.....,πότε θα αντιδράσουμε και θα ζητήσουμε αυτά που δικαιούμαστε και όχι τίποτα παραπάνω.Αν αρχίσω να μιλάω και για το σύστημα παιδείας δεν θα τελειώσω ποτέ εν αντιθέσει με την εθνική μας σταρ που τελειώνει μέσα σε δύο λεπτά.Θέλετε να έχουμε σαν πρότυπο της γενιάς μας την Πετρούλα;τον αμερόληπτο Μάκη;τον υγιή φίλαθλο Πρετεντέρη; τους ηθοποιούς,τραγουδιστές και τα μοντέλα με την κόκα και τον ορθό τρόπο αναρρίχησής τους στην δημοσιότητα;Πες τε μου να πάρει η ευχή ποια θέλετε να είναι τα πρότυπα μου;
Υ.Γ 1 σε ευχαριστώ τροκτικό που υπάρχεις και μου δίνεις το δικαίωμα να ευελπιστώ σε ένα καλύτερο μέλλον
Υ.Γ2 Νέε γιατρέ που μου είπες πως θα πας Αγγλία για να συνεχίσεις τις σπουδές σου γιατί εδώ δεν πάει άλλο κάνε την αρχή και εμείς ένας ένας θα αρχίσουμε να εγκαταλείπουμε αυτό το φρενοκομείο που λέγεται Ελλάς
Υ.Γ3 Μαζί με παθολόγο θα απαιτούμε και την παροχή ψυχολόγου!!!"


ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
dimitris
dimitris
ADMIN
ADMIN

Αριθμός μηνυμάτων : 8342
Ηλικία : 48
Τόπος : www.panserraikos.net
Registration date : 02/01/2008

http://www.panserraikos.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΙΤΙΑΤΙΚΗ ΣΕ ΛΕΩ!!!!!!

Δημοσίευση  dimitris Παρ Μαρ 13, 2009 8:13 pm

Άρθρο του Γ. Μπαμπινιώτη στο ΒΗΜΑ "...Το όλο θέμα ξεκινά σe παλαιότερες εποχές, με την κατάργηση της δοτικής, οπότε και γεννιέται η ανάγκη να βρεθεί νέα λύση εκεί που μέχρι πρότινος χρησιμοποιούταν η συγκεκριμένη πτώση.

Έτσι, καθημερινές φράσεις όπως π.χ. το "λέγεις μοι" παύουν να υφίστανται και η γλώσσα αναζητά έναν νέο τρόπο έκφρασης. Στην Βόρειο Ελλάδα προτιμήθηκε η αιτιατική ενώ στην Νότιο Ελλάδα η γενική για να δώσουν (σε νεώτερα ελληνικά) "με λες" και "μου λες", αντίστοιχα.
Και οι δύο αυτοί τύποι είναι σωστοί καθώς χρησιμοποιούνται κανονικότητα μέσα στους... αιώνες από τους Έλληνες. Κατά μίαν άποψη η αιτιατική είναι πιο κοντά στην δοτική οπότε, όσο παράξενο και να ακούγεται, ο βορειοελλαδίτικος τύπος (με λες) θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι πιο δικαιολογημένος.
Ο βασικότερος λόγος που σήμερα η σύνταξη με γενική θεωρείται ορθότερη (μου λες) είναι μάλλον επειδή η Νότιος Ελλάδα απελευθερώθηκε πρώτη και η γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε στο νέο κράτος ήταν αυτή που μιλούσαν σε εκείνα τα μέρη.
Σήμερα, ειδικά μέσω των μέσων μαζική ενημέρωσης, έχει καθιερωθεί γενικότερα ο τύπος μετην γενική. Το βέβαιο είναι
Πως έχει περάσει στο υποσυνείδητό μας ως ο ορθός τρόπος αν και αυτό όπως είδαμε δεν στέκει πραγματικά.
Παρεμπιπτόντως, δυο από τους λογοτέχνες που έχουν γράψει με τον συγκεκριμένο τρόπο είναι ο Κώστας Π. Καβάφης και ο Αθανάσιος Χριστόπουλος.
Ας μην ξεχνάμε το εξής σημαντικό: οι νοτιοελλαδίτες,
που εκφράζουν τη δοτική μέσω γενικής λέγοντας "θα σου πω
κάτι", "θα της δώσω κάτι", στον πληθυντικό διαπράττουν ακριβώς το "σφάλμα" που καταλογίζουν στα εκ Βορρά αδέλφια τους, και λένε: "θα σας πω κάτι", "θα τους δώσω κάτι". Χρησιμοποιούν δηλαδή αιτιατική! Επομένως, καθαρά από απόψεως ομοιογένειας, τα βόρεια ιδιώματα είναι πιο συνεπή διότι χρησιμοποιούν αιτιατική και στον ενικό και στο πληθυντικό...."
ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΑΙΤΙΑΤΙΚΗ ΣΕ ΛΕΩ!!!!!!
dimitris
dimitris
ADMIN
ADMIN

Αριθμός μηνυμάτων : 8342
Ηλικία : 48
Τόπος : www.panserraikos.net
Registration date : 02/01/2008

http://www.panserraikos.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νομός Σερρών - Σελίδα 9 Empty Απ: Νομός Σερρών

Δημοσίευση  bonaserras Σαβ Σεπ 26, 2009 10:40 pm

Σερραϊκό κέικ στον… αμερικανικό στρατό

Σάββατο, 26 Σεπτεμβρίου 2009, 20:19

Ευθύμιος Σαββάκης

Μια πρωτότυπη συνεργασία έρχεται να ταράξει τα νερά στην εγχώρια παραγωγή τροφίμων. Πρόκειται για τη συνεργασία της βιομηχανίας τροφίμων Μύλοι Καπλανίδη με τον καθηγητή του τμήματος Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Δημήτρη Κουρέτα που γέννησε το περίφημο κέικ Feed-Back.

Το κέικ, που έχει λάβει τη “σφραγίδα” της παγκόσμιας πατέντας και θα αρχίσει να πωλείται στις αρχές του επόμενου μήνα, βοηθά στην αποκατάσταση του οργανισμού μετά την προπόνηση ή έπειτα από μία κοπιαστική και κουραστική μέρα. Συγκεκριμένα συντελεί στην αύξηση της απόδοσης και στη μείωση της μυϊκής καταστροφής. Η αρχή στην οποία στηρίζονται οι παραπάνω ερευνητικές εργασίες είναι η ικανότητα επανασύνθεσης του μυϊκού γλυκογόνου μετά την άσκηση, το οποίο θεωρείται βασικό καύσιμο κατά τη διάρκειά της.

Το προϊόν που κατασκευάστηκε μετά από πολυετείς μελέτες και είναι επιστημονικά ελεγμένο, σε πρώτη φάση θα διατεθεί σε φαρμακεία, καταστήματα ειδών ειδικής και υγιεινής διατροφής, αλλά και σε επιλεγμένα σουπερμάρκετ. Πρώτος αγοραστής του προϊόντος δεν θα είναι άλλος από τον ίδιο τον αμερικανικό στρατό, που έχει ενδιαφερθεί να αγοράσει όλη την ετήσια παραγωγή!
bonaserras
bonaserras
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 3497
Ηλικία : 43
Τόπος : Ηράκλειο-Σέρρες
Registration date : 26/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 9 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα
» Videos

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης