www.panserraikos.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

+2
Fofonca-5-
socrates
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  socrates Τρι Σεπ 02, 2008 2:09 pm

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Assets_LARGE_t_420_1582928_type11104

Επανάσταση στη θεραπεία του καρκίνου αποτελεί η αποκωδικοποίηση και, εν συνεχεία, η εξουδετέρωση του «ενζύμου της γήρανσης», μιας χημικής ουσίας που είναι σημαντική στην ανάπτυξη των πιο θανατηφόρων μορφών κακοήθειας. Επικεφαλής της ιατρικής αυτής ανακάλυψης είναι ο ελληνικής καταγωγής καθηγητής, Εμμανουήλ Σκορδαλάκης από το Πανεπιστήμιο Wistar της Φιλαδέλφειας.
ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ


Οι επιστήμονες κατανόησαν τη δομή της τελομεράσης, «του ενζύμου της γήρανσης», που όταν είναι ενεργό βοηθά στο να διατηρεί τα κύτταρα σε «αθάνατη» κατάσταση. Η χημική αυτή ουσία εντοπίζεται σε περισσότερα από εννέα είδη κακοήθων όγκων.
Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Πολλοί όγκοι (περίπου το 90% του συνόλου) εκμεταλλεύονται το σύστημα της τελομεράσης για να τροφοδοτήσουν τη δική τους ανάπτυξη. Με τον τρόπο αυτό, ενώ η τελομεράση παραμένει γενικά αδρανής στα υγιή κύτταρα, στα περισσότερα καρκινικά κύτταρα αρχίζει ξανά και δραστηριοποιείται, γεγονός που επιτρέπει στα τελευταία να πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα και να αντικαθιστούν τα τελομερή τους, ώστε να αναγεννιούνται συνεχώς.

Η αμερικανική ερευνητική ομάδα επινόησε έναν αποτελεσματικό τρόπο για να χαρτογραφήσει τη δομή της πιο ενεργού περιοχής της τελομεράσης.

Μπλοκάροντας τη «μοριακή πηγή της ζωής», οι επιστήμονες κατάφεραν να μετατρέψουν τα αθάνατα καρκινικά κύτταρα σε θνητά.

Οπως επισημαίνει ο Ελληνας καθηγητής στην ιατρική επιθεώρηση «Νέιτσουρ», όπου δημοσιεύτηκε η έρευνα, η λεπτομερής εικόνα της χημικής ένωσης θα βοηθήσει στην παρασκευή αποτελεσματικών αντικαρκινικών φαρμάκων.

Ο ίδιος προσθέτει ότι η τελομεράση είναι ο ιδανικός υποψήφιος για χημειοθεραπεία, γιατί είναι ενεργή σχεδόν σε όλους τους ανθρώπινους όγκους, αλλά ανενεργή στα περισσότερα φυσιολογικά κύτταρα.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ένα φάρμακο που απενεργοποιεί την τελομεράση, πιθανόν θα μπορεί να μπλοκάρει την ανάπτυξη όλων των κακοήθων όγκων, με λίγες παρενέργειες.

Ολα τα κύτταρα στον οργανισμό έχουν ένα φυσικό ρολόι, τα τελομερή, που κονταίνουν κάθε φορά που διαιρείται ένα κύτταρο.

Κύτταρα
Υστερα από συγκεκριμένο αριθμό διαίρεσης στα περισσότερα κύτταρα, τα τελομερή μειώνονται σε ορισμένο μήκος και το κύτταρο δεν μπορεί να συνεχίσει να διαιρείται. Ορισμένα κύτταρα, όπως τα βλαστοκύτταρα στο έμβρυο, χρησιμοποιούν την τελομεράση για να διατηρήσουν το μήκος των τελομερών.

Οι ερευνητές σημειώνουν ότι οι προσπάθειές τους θα μπορέσουν να οδηγήσουν σε φάρμακα που θα απενεργοποιούν τη χημική ένωση αλλά και σε νέες θεραπείες που θα επιβραδύνουν τη διαδικασία της γήρανσης.

«Η ιδέα είναι ότι ενδεχομένως μπορούμε να μετατρέψουμε τα αθάνατα καρκινικά κύτταρα σε θνητά, μπλοκάροντας την τελομεράση με αυτό τον τρόπο», εξηγεί από την πλευρά του ο καθηγητής Ρομπ Νιούμπολντ από το Πανεπιστήμιο Μπρούνελ, ένας από τους συντάκτες της μελέτης.

ΜΙΝΑ ΑΓΓΕΛΙΝΗ
mina@pegasus.gr
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Fofonca-5- Τρι Σεπ 02, 2008 3:49 pm

Ρε την τελομεράση.Είχα κάνει και εργασία για πάρτη της μόλις μπήκα στη σχολή.Λες να βασίστηκε στην εργασία μου αυτός socrates για να κάνει την ανακάλυψη; Laughing
Fofonca-5-
Fofonca-5-
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1916
Registration date : 08/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  socrates Τρι Σεπ 02, 2008 7:29 pm

Fofonca-5- έγραψε:Ρε την τελομεράση.Είχα κάνει και εργασία για πάρτη της μόλις μπήκα στη σχολή.Λες να βασίστηκε στην εργασία μου αυτός socrates για να κάνει την ανακάλυψη; Laughing

ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΗΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ,ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ.
Very Happy
ΓΙΑΤΡΕ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.
ΓΕΝΝΕΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΙΚΗ.
ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ.
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 946763 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 110743 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 635870
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Fofonca-5- Τρι Σεπ 02, 2008 10:27 pm

Για γενετική μηχανική και τα συναφή, θα πρέπει να αφήσω την Ελλάδα και τον Πανσερραϊκό και να πάω στην Αγγλία και τη Λιντς. Laughing
Fofonca-5-
Fofonca-5-
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1916
Registration date : 08/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  dimitris Τρι Σεπ 02, 2008 10:49 pm

Fofonca-5- έγραψε:Για γενετική μηχανική και τα συναφή, θα πρέπει να αφήσω την Ελλάδα και τον Πανσερραϊκό και να πάω στην Αγγλία και τη Λιντς. Laughing
Πόση αναμονή έχει η ... γεννετική μηχανική;;;
dimitris
dimitris
ADMIN
ADMIN

Αριθμός μηνυμάτων : 8342
Ηλικία : 48
Τόπος : www.panserraikos.net
Registration date : 02/01/2008

http://www.panserraikos.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Fofonca-5- Τρι Σεπ 02, 2008 10:56 pm

Ένα καλό κονέ, και όποιος ενδιαφέρεται έφυγε για Αγγλία/Αμερική.
Fofonca-5-
Fofonca-5-
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1916
Registration date : 08/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Haig Τρι Σεπ 02, 2008 11:43 pm

Fofonca-5- έγραψε:Ένα καλό κονέ, και όποιος ενδιαφέρεται έφυγε για Αγγλία/Αμερική.
Και που θα βρεις Πανσερραϊκό εκεί βε;
Haig
Haig
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 2051
Ηλικία : 56
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Fofonca-5- Τρι Σεπ 02, 2008 11:49 pm

Ε άμα δεν έχει Πανσερραϊκούς, δε φεύγω.
Για πλάκα το είπα το κονέ, άλλωστε υπάρχει ειδική σχολή στην Αλεξανδρούπολη που όσοι ενδιαφέρονται για γενετική μηχανική, μοριακή βιολογία κτλ μπορούν να πάνε εκεί και να φύγουν στο εξωτερικό στη συνέχεια.
Fofonca-5-
Fofonca-5-
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1916
Registration date : 08/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  dr.geo Τετ Σεπ 03, 2008 12:17 am

ο κλαδος της γενετικης στην ιατρικη αντιπροσωπευεται με τους γενετιστες...αλλα ειναι μεχρι τωρα κατι σπανιο στην ελλαδα...και οπως λεει ο φοφονκα για αγγλια μετα...
dr.geo
dr.geo
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 1427
Ηλικία : 36
Τόπος : Αλεξ/πολη-Σερρας....
Registration date : 13/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  inos Τετ Σεπ 03, 2008 1:04 am

dr.geo έγραψε:ο κλαδος της γενετικης στην ιατρικη αντιπροσωπευεται με τους γενετιστες...αλλα ειναι μεχρι τωρα κατι σπανιο στην ελλαδα...και οπως λεει ο φοφονκα για αγγλια μετα...
mazepsou giorgo...mazepsou ahhahahahahaha!!!!!!!
inos
inos
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP

Αριθμός μηνυμάτων : 856
Ηλικία : 35
Τόπος : Serres-Athens
Registration date : 25/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  socrates Τετ Σεπ 03, 2008 11:59 am

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996

Ε ΡΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.
ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙ.
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΩΛΟΑΡΩΣΤΕΙΑ...
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  Haig Τετ Σεπ 03, 2008 12:32 pm

socrates έγραψε:Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996

Ε ΡΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.
ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙ.
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΩΛΟΑΡΩΣΤΕΙΑ...
Εγώ από αυτή την αρρώστια δεν γνώρισα ποτέ την μητέρα μου socrates. Ήταν 38 και ήμουν 3. Σας διαβάζω με προσοχή αλλά είναι ένα τόπικ που δεν ήθελα να ποστάρω. Ελπίζω να βρεθεί κάτι για όλους τους ανθρώπους που νοσούν ή θα νοσήσουν. Έστω στην μνήμη όλων αυτών που χάθηκαν.
Haig
Haig
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 2051
Ηλικία : 56
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  dimitris Τετ Σεπ 03, 2008 2:31 pm

Haig έγραψε:
socrates έγραψε:Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996

Ε ΡΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.
ΠΟΣΟΣ ΚΟΣΜΑΚΗΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙ.
ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΩΛΟΑΡΩΣΤΕΙΑ...
Εγώ από αυτή την αρρώστια δεν γνώρισα ποτέ την μητέρα μου socrates. Ήταν 38 και ήμουν 3. Σας διαβάζω με προσοχή αλλά είναι ένα τόπικ που δεν ήθελα να ποστάρω. Ελπίζω να βρεθεί κάτι για όλους τους ανθρώπους που νοσούν ή θα νοσήσουν. Έστω στην μνήμη όλων αυτών που χάθηκαν.
Σε δέκα χρόνια δεν θα υπάρχει οικογένεια που δεν θα έχει τουλάχιστον ένα θύμα απο καρκίνο.


Υ.Γ. Και η μητέρα μου σε ηλικία 50 ετών.
dimitris
dimitris
ADMIN
ADMIN

Αριθμός μηνυμάτων : 8342
Ηλικία : 48
Τόπος : www.panserraikos.net
Registration date : 02/01/2008

http://www.panserraikos.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο Empty Απ: Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο

Δημοσίευση  socrates Τετ Σεπ 03, 2008 2:55 pm

Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996 Ανακάλυψη-ελπίδα για τον καρκίνο 25996

ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕ ΛΥΠΗ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΩΠΑ.
ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΑΤΗΣ ΝΟΣΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΔΥΝΗΡΗ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ....
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης