www.panserraikos.net
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  socrates Κυρ Ιουν 01, 2008 12:18 am

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ
ΣΕΡΡΕΣ, ΦΥΛΛΙΔΑ, ΣΙΝΤΙΚΗ, ΒΙΣΑΛΤΙΑ ... ΗΡΑΚΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ





Έξι δήμους σε επίπεδο νομού Σερρών, προβλέπουν οι σχεδιασμοί του υπουργείου Εσωτερικών, στο πλαίσιο του σχεδίου «Καποδίστριας 2» που προωθεί η κυβέρνηση, για τη περεταίρω μείωση των δήμων σε όλη τη χώρα.
Αρχική σκέψη ήταν η δημιουργία τεσσάρων δήμων, όσων ήταν παλαιότερα και οι επαρχίες του νομού (Βισαλτίας, Σερρών, Σιντικής και Φυλλίδας).
Τέθηκε όμως ζήτημα με τον δήμο Ηράκλειας, που είναι ο μεγαλύτερος δήμος σε πληθυσμό μετά τις Σέρρες, αλλά και με την Πρώτη, γενέτειρα του Κωνσταντίνου Καραμανλή.
Έτσι συζητιέται πλέον η δημιουργία έξι υπερδήμων, με την Ηράκλεια και την Πρώτη, να συνενώνονται με σημερινούς δήμους, που προορίζονταν είτε για τους υπερδήμους Σερρών και Φυλλίδας.
Έτσι θα δημιουργηθούν οι υπερδήμοι : Σιντικής (με τους σημερινούς δήμους Σιδηροκάστρου, Πετριτσίου, Κερκίνης και Προμαχώνας, Άγκιστρο, Αχλαδοχώρι). Σερρών (με δήμους Σερρών, Εμμανουήλ Παππά, Στρυμόνα, Λευκώνα, Σκουτάρεως και Ορεινή, Άνω Βροντού). Βισαλτίας (με δήμους Νιγρίτας, Βισαλτίας, Αχινού, Τραγίλου), Φυλλίδας (με δήμους Ν.Ζίχνης, Αλιστράτης).
Η Ηράκλεια, που παλαιότερα ήταν τμήμα της επαρχίας Σερρών, θα συνενωθεί με τους δήμους Στρυμονικού, Μητρουσίου και Σκοτούσσας, για να καταστεί ο καθαρά «πεδινός» δήμος του νομού.
Ερωτηματικά υπάρχουν με τους δήμους που θα συνενωθούν με τον δήμο Πρώτης. Σήμερα στην επαρχία Φυλλίδας ανήκουν οι δήμοι Ν.Ζίχνης, Πρώτης, Ροδολίβους, Κορμίστας, Αλιστράτης. Έτσι οι δήμοι που θα συνενωθούν με την Πρώτη, θα είναι εις βάρος του δήμου Φυλλίδας, με έδρα της Νέα Ζίχνη, που ήδη αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα.
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty Απ: ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  Soubaskiouliwths Κυρ Ιουν 01, 2008 3:16 am

Δηλαδή πάει ο νταρνακοδήμος(με ποντιακές νομίζω επιρροές) του Εμμανουήλ Παππά;;... Crying or Very sad Πρώτη φορά το άκουσα/διάβασα ότι θα γίνουν υπερδήμοι.Ευχαριστώ για την πληροφορία socrates.
Soubaskiouliwths
Soubaskiouliwths
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP

Αριθμός μηνυμάτων : 584
Τόπος : Αττική
Registration date : 09/01/2008

http://clubs.pathfinder.gr/stathis_psaltis

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty Απ: ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  socrates Κυρ Ιουν 01, 2008 9:06 am

Soubaskiouliwths έγραψε:Δηλαδή πάει ο νταρνακοδήμος(με ποντιακές νομίζω επιρροές) του Εμμανουήλ Παππά;;... Crying or Very sad Πρώτη φορά το άκουσα/διάβασα ότι θα γίνουν υπερδήμοι.Ευχαριστώ για την πληροφορία socrates.

ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ....
ΤΩΡΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΜΙΚΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΔΗΜΩΝ,ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΞΗΣΗ...
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ,ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ...

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ 25996 ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ 110743 ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ 635870
socrates
socrates
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 4564
Ηλικία : 65
Τόπος : ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗ ΘΥΡΑ 5
Registration date : 06/01/2008

http://www.esoterica.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty Απ: ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  Jokerman Κυρ Ιουν 01, 2008 12:42 pm

Ίσως και καλύτερα. Από Αμμουδιά (δήμος Σκοτούσσας) είναι πιο κοντά η Ηράκλεια (7-8 χμ) από Σέρρες (20 χμ). Αν και θα προτιμούσα να μην αλλάξουν τους δήμους. ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ 110743
Jokerman
Jokerman
ΣΑΨΑΛΗΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ
ΣΑΨΑΛΗΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ηλικία : 32
Τόπος : Ammoudia - Stockholm
Registration date : 04/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty Απ: ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  Haig Παρ Ιουν 27, 2008 6:37 am

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η Πρώτη και στον πρώτο Καποδίστρια ήταν… αυτόνομη. Κατ’ αρχάς να πω ότι οι πιο χαμένοι ήταν οι ίδιοι, μόνο τον εγωισμό τους ικανοποίησαν. Διότι τουλάχιστον στον νταρνακοδήμο τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα νομίζω παρά με τις παλιές κοινότητες. Και αυτό παρά του ότι είχαμε έναν απαράδεκτο δήμαρχο (sorry Σουμπασκιουλιότη).
Αλλά να γίνει ένα ακόμα σχέδιο μπάχαλο για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός των κατοίκων της Πρώτης δεν το καταλαβαίνω. Αν δει κανείς γεωγραφικά την περιοχή η αυτονομία της Πρώτης θα κόψει τον εκεί δήμο σε δύο κομμάτια.
Haig
Haig
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE
ΣΑΨΑΛΗΣ CHAMPIONS LEAGUE

Αριθμός μηνυμάτων : 2051
Ηλικία : 56
Registration date : 24/04/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ Empty Απ: ΕΞΙ ΔΗΜΟΙ ΑΝΤΙ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ ΣΕΡΡΩΝ

Δημοσίευση  Soubaskiouliwths Παρ Ιουν 27, 2008 3:23 pm

Haig έγραψε:Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η Πρώτη και στον πρώτο Καποδίστρια ήταν… αυτόνομη. Κατ’ αρχάς να πω ότι οι πιο χαμένοι ήταν οι ίδιοι, μόνο τον εγωισμό τους ικανοποίησαν. Διότι τουλάχιστον στον νταρνακοδήμο τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα νομίζω παρά με τις παλιές κοινότητες. Και αυτό παρά του ότι είχαμε έναν απαράδεκτο δήμαρχο (sorry Σουμπασκιουλιότη).
Αλλά να γίνει ένα ακόμα σχέδιο μπάχαλο για να ικανοποιηθεί ο εγωισμός των κατοίκων της Πρώτης δεν το καταλαβαίνω. Αν δει κανείς γεωγραφικά την περιοχή η αυτονομία της Πρώτης θα κόψει τον εκεί δήμο σε δύο κομμάτια.

Πρώτον,δε χρειάζεται να με λες sorry.Δεύτερον,δε ψηφίζω εκεί.Τρίτον,από πολλούς έχω ακούσει αρνητικά για τον Σουμπασκιουλιώτη δήμαρχο...δεν έχω βέβαια ολοκληρωμένη γνώμη αλλά νομίζω πως δεν έκανε σχεδόν τίποτα.Τέταρτον,μ'αρέσει που είχανε βάλει 2 Σουμπασκιουλιώτες στις εκλογές που πέρασαν και τελικά βγήκε ο Τσικές. geek
Όσο για την Πρώτη δε ξέρω.Πάντως,απ'όσο γνωρίζω ο Δημός Εμμανουήλ Παππά πάει πολύ καλά.
Soubaskiouliwths
Soubaskiouliwths
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP
ΣΑΨΑΛΗΣ UEFA CUP

Αριθμός μηνυμάτων : 584
Τόπος : Αττική
Registration date : 09/01/2008

http://clubs.pathfinder.gr/stathis_psaltis

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης